Videokonferenci mohou zkazit levné komponenty jako např. webkamery
Většina firem již nešetří na investicích do technického vybavení. Přesto ale část z nich tyto velké investice znehodnocuje díky neznalosti či snaze ušetřit. Existují totiž komponenty, které pokud nejsou na stejné úrovni jako zbytek vybavení, absolutně zkazí celkový efekt či úplně zmaří výsledek jednání, například levné video kamery.
Firmy fungující v ČR, ať už ty ryze české nebo mezinárodní, jsou v mnoha ohledech na světové úrovni. Konkurenceschopnost záleží na konkrétním případu a oboru, mnoho z nich má ale jedno společné. Dokáží šetřit na nepravém místě a znehodnotit často statisícové investice do IT vybavení jedním detailem. Pokud pořídí kamerku za pár stovek, pak vybavení videokonferenční a zasedací místnosti, a tím i důležitých videokonferenčních hovorů, degradují.
„Celé to plyne ze snahy ušetřit a zčásti z neznalosti. Každopádně je to chyba a nedůslednost, která znehodnocuje výsledný efekt. Je to jako když přijdete věcně perfektně připraven s vynikající nabídkou na obchodní schůzku, ale seká se vám počítač, ze kterého prezentujete a nefungují vám videa. Přitom takové případy nacházíme opakovaně napříč segmenty,“ říká Michal Černý ze společnosti Audiopro a dodává: „Představte si, že firma investuje vyšší stovky tisíc do vybavení zasedaček technologiemi a potom, když dojde na videokonferenční spojení s klientem, obraz je na mizerné úrovni, rozmazaný, spojení se seká a nefunguje. Průšvih to může být i při online schůzce s klientem, potenciálním klientem nebo partnerem. Platí totiž, že první dojem je pro budoucí spolupráci klíčový, a pokud je tento první kontakt ovlivněn špatnou kamerou, nikoho nebude zajímat, že zbytek vybavení má firma na špičkové úrovni.“
Kamerové vybavení odlišuje experty od garážových řešení také v oblasti vzdělávání a poskytování online školení. „Nemůžete očekávat, že když někdo uspořádá online IT kurz z obýváku, na notebookové kameře a mikrofonu, že na něm budou účastníci nadšeně trávit 8 hodin denně a odnesou si plnohodnotné množství vědomostí. Aby výuka měla smysl, pak obsah i k výuce použité technologie musí být stoprocentní. Klíčem k efektivnímu školení je zachování maximální interakce, a k tomu je třeba, aby byl lektor kvalitně vidět i slyšet,“ říká Jan Dvořák, ředitel Počítačové školy Gopas.
Progresivní společnosti si uvědomují sílu celku a vycházejí ze zlatého pravidla, že tento celek je tak kvalitní, jak kvalitní je jeho nejslabší článek. Pokud by tento celek za statisíce měl být degradován ušetřením pár tisíc, je to škoda.